برگزیدگان سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان معرفی شدند

سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان، شب گذشته با معرفی نفرات و آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

به گزارش میهن نیوز به نقل از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان، اختتامیه سی و یکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان، شامگاه یکشنبه (۱۲ آبان) با معرفی گروه‌ها و نفرات برگزیده در سالن شهید انصاری مجتمع فرهنگی و هنری خاتم‌الانبیا(ص) رشت با حضور مسئولان، داوران، هنرمندان و گروه‌های شرکت کننده در این دوره از جشنواره برگزار شد.

حمیدرضا نعیمی یکی از داوران جشنواره با اشاره به اینکه هیئت داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان قدردان همه کسانی است که از روزهای بسیار دور برای هنر بالای تئاتر در این خطه از ایران بزرگ تلاش‌های موثری داشته و دارند، اظهار کرد: از دیرباز تاکنون همگان می‌دانند که آنچه که حافظ کیان این سرزمین می‌تواند باشد علم، ادب و هنر است.

وی با بیان اینکه هیئت داوران ضمن قدردانی از مسئولان برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استان گیلان برخود لازم می‌داند از همه هنرمندان چه آنهایی که در این جشنواره حضور داشته و آثار خود را با تلاش فراوان به نمایش گذاشته و چه آنهایی که به هر دلیلی موفق به حضور در این جشنواره نشدند تشکر و قدردانی کند، افزود: نباید فراموش کنیم که ما جزئی از خانواده بزرگ تئاتر در جهان هستیم.

لزوم حمایت مسئولان از درام نویسان/ تجهیز سالن‌های نمایش ضروری است

نعیمی در ادامه با اشاره به اینکه هیئت داوران این جشنواره در حوزه بخش طراحی صدا انتخابی نداشته و توجه کارگردانان تئاتر استان گیلان را به کارکرد صدا، مهندسی و طراحی آن را به عنوان امری مهم و ضروری جلب  می‌کند، گفت: در بخش طراحی نور نیز نظر هیئت داوران جشنواره تجهیزات فنی تالارهای نمایش که ضرورتی برای هنر پیچیده و ظریف تئاتر است را ناچیز می‌داند و از مسئولان استان گیلان می‌خواهد که در این حوزه به صورت جدی وارد شوند.

وی با بیان اینکه کارگردان باید در بخش طراحی نور در استفاده بهینه و خلاق از امکانات موجود توجه داشته باشند، تصریح کرد: در بخش طراحی برشور و پوستر و بخش طراحی گریم نیز به رغم تلاش‌های صورت گرفته هیئت داوران برگزیده‌ای ندارد.

نعیمی در ادامه با تأکید بر لزوم توجه مسئولان به حمایت از درام نویسان جوان و قدیمی، بیان کرد: در تاریخ درام نویسی استان گیلان وجود نویسندگانی که در سال‌های اخیر خوش درخشیدند و همچنان فعال هستند سطح توقع و انتظار تماشاگران متخصصین و غیرمتخصص را افزایش داده و باید نویسندگان مورد حمایت جدی مالی و معنوی قرار گیرند و بیش از این در طرح دیدگاه‌ها و آزادی بیان احساس امنیت کنند تا از جریان خلاق نوشتن باز نمانند.

وی با بیان اینکه هنرمندان باید بیش از همه چیز به ساختار و ذات دیالوگ توجه کنند، گفت: یک نمایشنامه با یک دیالوگ خطرناک و سیاسی محسوب نخواهد شد لذا باید در فهم و آثار اهتمام ورزیده و تلاش شبانه‌روزی داشته باشیم چرا که نمایشنامه چراغ راه در تئاتر است.

نعیمی با اشاره به نظر داوران در بخش نمایشنامه، بیان کرد: جایزه سوم نمایشنامه‌نویسی شامل لوح سپاس، جایزه نقدی تعلق گرفت به «جواد لاله‌دوست» نویسنده نمایش «تئوری توطئه» و متأسفانه هیئت داوران این جشنواره هیچ اثری را شایسته دریافت عناوین دوم و اول ندانست.

جایزه اول بخش کارگردانی: «محمد پورجعفری» برای نمایش الیور توئیست

وی در ادامه به جوایز بخش کارگردانی اشاره و با بیان اینکه جایزه رتبه سوم کارگردانی به «مهیار وقار فومنی» برای نمایش «موبی دیک» و جایزه ذوم کارگردانی نیز به «مهرداد آبسالان» کارگردان نمایش «پری» و جایز اول کارگردانی نیز به همراه لوح سپاس، تندیس جشنواره و جایزه نقدی به «محمد پورجعفری» کارگردان نمایش «الیور توئیست» رسید.

جایزه نقش اول زن: «شقایق آقامحمدی» بازیگر نمایش تئوری توطئه

نعیمی همچنین با بیان اینکه با نظر هیئت داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان جایز سوم نقش زن را به  «بیتا آقایی» بازیگر نمایش «موبی دیک»، جایزه دوم نقش زن را به «آیدا مرادی» بازیگر نمایش «آرش تنها بر سپهر سرد سرزمین سپندارمذ» رسید، افزود: جایزه نقش اول زن به همراه لوح سپاس، جایزه نقدی و تندیس جشنواره نیز از سوی هیئت داوران به «شقایق آقامحمدی» بازیگر نمایش «تئوری توطئه» اهدا شد.

جایزه اول نقش مرد: «مهدی یوسفی‌زاده» بازیگر نمایش الیور توئیست

وی در ادامه با اشاره به بازیگران اول تا سوم نقش مرد، اظهار کرد: جایزه ویژه هیئت داوران سی و یکمین جشنواره تئاتر گیلان به دلیل بازی‌های یکدست، روان و خلاقانه به بازیگران مرد نمایش «پری» اهدا شد، گفت: جایزه بازیگر نقش سوم و دوم مرد این جشنواره به ترتیب به «محمد فرح‌بخش» بازیگر نمایش «تئوری توطئه» و «کسری عقیلی مقدم» بازیگر نمایش الیور توئیست رسید.

نعیمی افزود: جایزه اول نقش مرد به همراه لوح سپاس، جایزه نقدی و تندیس جشنواره نیز به «مهدی یوسفی‌زاده» بازیگر نمایش الیور توئیست اهدا شد.

جایزه اثر برگزیده: نمایش الیور توئیست

وی ادامه داد: جایزه اثر برگزیده نیز از سوی هیئت داوران به نمایش الیور توئیست به کارگردانی «محمد پورجعفری» رسید و این نمایش برای حضور در جشنواره فجر معرفی شد.

خبر فوری

ارسال دیدگاه

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
توضیحات