ساخت و احیای ۱۰ پردیس سینمایی و ۳۱۲ پرده نمایش تا سال ۱۴۰۰

حوزه هنری تا پایان سال ۱۴۰۰ در راستای اجرای طرح توسعه و عمران خود، ۱۰ پردیس سینمایی را در مناطق مختلف کشور می‌سازد.

به گزارش خبرگزاری میهن نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان سینمایی حوزه هنری، محمد حمزه زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری از بزرگترین طرح توسعه و ساخت سینما توسط موسسه بهمن سبز حوزه هنری خبر داد و در تشریح جزئیات این طرح جامع گفت: حوزه هنری هدف گذاری کرده در سه اولویت که برنامه و پروپوزال کامل آن آماده شده به احداث، بازسازی و تجهیز سالن‌های سینمایی بپردازد.

وی ادامه داد: پروژه‌های تعریف شده در برنامه توسعه و عمران موسسه بهمن سبز در سه اولویت طراحی و تعریف شدند که پروژه‌های اولویت اول تا نیمه نخست سال ۹۹، اولویت دوم تا نیمه دوم سال ۹۹ و اولویت سوم تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید.

او با بیان اینکه سینما‌ها بر اساس شاخص‌ها و معیار‌های مشخص اولویت بندی شدند، خاطرنشان کرد: اولویت بندی این پروژه‌ها بر اساس ضرورت‌های زمانی و موقعیتی تنظیم شده که توسط تیم تحقیقات و کارگروه پژوهشی بهمن سبز و سازمان سینمایی حوزه هنری صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: شرایط فرهنگی و اجتماعی استان، تعداد و کمیت سالن‌های سینما از جمله شاخص‌های مهم و راهبردی در این فازبندی بوده است. ابتدا روی سینما‌هایی کار کردیم که سودآور نبوده و ضرر ده بوده‌اند و از لحاظ شرایط فیزیکی و بحث مقاوم سازی و تجهیزات نمایشی بروز نبودند؛ بویژه استان‌هایی که یک سالن سینما را به عنوان تنها مرکز فرهنگی خودشان داشتند و به همین دلایل جزو اولویت یک ما محسوب شدند.

وی افزود: این ۱۶۱ پرده جزو اولویت یک ما هستند و اولویت دو و سه هم داریم که شامل پردیس‌های چند سالنه و مجتمع‌های چند منظوره در قالب اماکن فرهنگی و تجاری محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری تاکید کرد: اولویت اول ما تا پایان شهریور ۱۳۹۹ است که بخشی از آن‌ها شروع شده و حتی بعضی از آن‌ها هم تمام شده است. مانند پروژه «سینما سپهر ساری» که بیش‌تر از چهار هفته است که به بهره برداری رسیده و بازسازی سالن‌های جدید آن از به زودی آغاز می‌شود. یادآوری می‌کنم که از جدول زمان بندی در حالت کلی آن جلوتر هستیم.

وی به چگونگی ساخت پردیس‌ها اشاره کرد و گفت: این ۱۰ پردیس فعلاً در مرحله‌ای است که به ما زمین اختصاص داده شده است؛ مانند سینما‌های استان‌ کرمانشاه، قزوین، زنجان، یزد و چند استان دیگر که ملک‌های بلااستفاده‌ای بوده‌اند و در گذشته کاربری سینما داشته‌اند. این سینما‌ها تبدیل به پردیس خواهند شد و تا پایان اولویت سه این طرح‌ها عملیاتی و افتتاح می‌شوند.

حمزه زاده تصریح کرد: با احتساب این پردیس‌ها در کنار سالن‌های سینمایی، در مجموع ۲۹۲ پرده نمایش تا پایان اولویت سوم طرح توسعه و عمران موسسه بهمن سبز به ظرفیت اکران سینما‌ها اضافه خواهیم کرد.

مدیر سازمان سینمایی حوزه هنری همچنین نوید داد: خبر خوب دیگر این است که در این میان قطعاً پروژه‌هایی پیش می‌آید و شرایطی ایجاد می‌شود که ما حتی از ۲۹۲ سالن هم فراتر می‌رویم؛ زیرا تعدادی سینما وجود دارد که در این فازبندی- یک و دو و سه- تعریف شده نیستند. مثل سینمای شهر بجنورد در خراسان شمالی؛ یا ۱۲ پرده‌ای که قرار است به مجموعه سینمایی آزادی اضافه شود و جزو این طرح توسعه محاسبه نشده است، اما به ظرفیت اکران ما اضافه می‌شوند.

وی اضافه کرد: ۸ پرده نمایش سالن‌های سینمایی سازمان تبلیغات اسلامی در سطح کشور هم به این آمار افزوده می‌شوند که جزو طرح جامع «توسعه و عمران» بهمن سبز نیست. اگر بخواهیم این پرده‌ها را هم محاسبه کنیم، درصد اکران ما بیش‌تر از عددی است که اعلام می‌کنیم و به بیش از ۳۱۰ پرده سینما می‌رسد. البته به فراخور فعالیت رقبا هم دستخوش تغییراتی خواهد شد که در مجموع این اقدامات، اتفاقات فرخنده و مبارکی است برای حوزه فرهنگ و سینمای کشور؛ چه توسط حوزه هنری و چه توسط سایر مراکز و بخش‌های خصوصی محقق شود.

ارسال دیدگاه

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
توضیحات