ضرورت برنامه ريزي جهت مقابله با آسيب هاي فضاي مجازي

استاندار قم با اشاره به آسيب هاي فضاي مجازي در ترويج خشونت و ايجاد بسترهاي جرم اظهار كرد: برنامه ريزي براي مقابله با اين آسيب ها بايد در دستور كار دستگاه هاي ملي و استاني قرار بگيرد.

به گزارش میهن نیوز به نقل از وزارت كشور، بهرام سرمست استاندار قم در كنفرانس تخصصي حقوق كودك كه با حضور دكتر عباسي معاون وزير دادگستري در سالن امام جواد (ع) استانداري قم برگزار شد، طي سخناني با بيان اينكه در دين مبين اسلام نسبت به کرامت انسانی و به ویژه حقوق کودک توجه شده است گفت: حقوق کودک در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر وضعیت مطلوب تری دارد اما همچنان در سایه پایبندی به مفاهیم دینی، حقوق کودکان باید بیش از گذشته تقویت پیدا کند.

استاندار قم خانواده را ركن اولیه تربیت فرزندان دانست و افزود: اگر محیط خانواده مبتنی بر گفتگو باشد جامعه پذیری و آموزش برای کودکان اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه ناسازگاری در بین والدین بیشترین آسیب را به کودکان وارد می کند افزود: کودکان اولین قربانی اختلافات خانوادگی هستند.

سرمست نقطه ی شروع آسیب را عدم آموزش و ناآگاهي والدین با حقوق و تکالیف فرزندان دانست و تصریح کرد: در جرم انگاری ها اغلب کودکانی که دچار مشکل می شوند از خانواده هایی پرورش یافته اند که با مشکلات زناشویی درگیر بوده اند.

استاندار قم در ادامه اظهار كرد: آنچه در کودکی آموزش داده می شود تا سالیان طولانی در ذهن آنها باقی خواهد ماند؛ از اين رو هرگونه اقدام تربیتی که بخواهیم در جامعه انجام دهیم، مهمترین مخاطبان ما کودکان هستند.

مقام عالي دولت در استان قم نقش نهاد آموزش و پرورش در تربیت نسل آینده را مورد توجه قرار داد و گفت: اگر نتوانیم یک شهروند مسئولیت پذیر تربیت کنیم، فارغ التحصیلانی خواهیم داشت که به جای حل مسئله، خودشان تبدیل به مشکلی برای جامعه می شوند.

وي همچنين با بيان اينكه رسانه و فضای مجازی در تکوین شخصیت فرزندان ما بیشترین تاثیرگذاری را دارد خاطرنشان کرد: امروز کودکان در معرض رسانه هایی هستند که کنترل لازم روی آنها صورت نمی گیرد و اين رسانه ها در برخی از موارد خشونت را در بين آنها ترويج مي دهند.

وي تصريح كرد: بررسی پرونده های جرائم اطفال نشان می دهد که سهم جرائم رایانه ای قابل توجه است و این مسئله ضرورت آسیب شناسی در این حوزه را می طلبد.

سرمست در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه نگاه مساعدت گونه در برخورد با جرائم کودکان توفیق بیشتری به لحاظ تربيتي عايد جامعه خواهد كرد گفت: علی رغم اقداماتی که در حوزه ی حقوق کودک در کشور صورت گرفته است هنوز هم بایستی در این حوزه به صورت تخصصی فعالیت و قوانین مرتبط تصویب شود.

استاندار قم افتتاح نخستین کلینیک حقوق کودک در قم را کاری در راستای کاهش آسیب پذیری آنها بسیار موثر دانست و تصریح کرد: به دليل مهاجرت پذیری در قم زمینه ی آسیب پذیری در این شهر بالاست و همين مسئله توجه ویژه از سوی نهادهای فرهنگی به شهر قم را می طلبد‌.

وی با بیان اهمیت سازمان های مردم نهاد خاطرنشان کرد: سازمان های غیر دولتی، هلال احمر و سمن ها در رابطه با حقوق کودک نقش بسزایی دارند، کودکان خیابانی، کودکان بد سرپرست، کودکان کار و کودکان طلاق از مهمترین نقاط هدف در رابطه با احقاق حقوق کودک مي باشد.

سرمست در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به برنامه هاي دستگاه هاي دولتي در راستاي حقوق كودك گفت: اين طرح ها بايستي با برنامه ريزي عملياتي اجرايي شوند.

ارسال دیدگاه

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
توضیحات