پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۲۱

شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سه شنبه

چهار شنبه

پنج شنبه

جمعه

سند ایرانی بودن «عطار» و «فارابی» ثبت می‌شود

  • دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸
  • دسته بندی: سایر حوزه ها
  • کد خبر: ۳۱۰۴۵
  • بازدید :57
  • چاپ
بالاخره پس از دو سال تلاش، نام دو دانشمند مشهور ایرانی برای ثبت در فهرست مشاهیر جهان به تصویب «یونسکو» رسید. به‌این ترتیب نام «عطار» و «فارابی» به عنوان دانشمند ایرانی در میان مشاهیر جهان ثبت خواهد شد.

به گزارش میهن نیوز به نقل از خبرگزاری فارس یکی ازخاطره‌های تلخ این سال‌ها در حوزه فرهنگ، شاید سند زدن نام دانشمندان بلند آوازه ایرانی به نام کشورهای همسایه بود. اتفاقی که در سایه غفلت مسئولان فرهنگی رخ داد و نام‌ دانشمندان ایرانی، در فهرست مشاهیر ترکیه، آذربایجان، تاجیکستان و ... جای گرفت.

اما حالا  «عبدالمهدی مستکین» مدیر بخش فرهنگ کمیسیون یونسکو  از ثبت جهانی فریدالدین عطار نیشابوری و ابونصر محمد بن محمد فارابی در ماه نوامبر (حدود یک ماه دیگر) خبر داده‌است. :«ما امسال فریدالدین عطار نیشابوری و ابونصر محمد بن محمد فارابی که یکی شاعر و یکی از فیلسوفان و دانشمندان ایرانی هستند را در فهرست مشاهیر جهانی یونسکو را ثبت می‌کنیم.»

به گفته او، فرآیند ثبت جهانی نام این دو اندیشمند ایرانی دو سال به طول انجامیده، اما اواخر پاییز سال‌جاری در ماه نوامبر ثبت جهانی می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید تصویر «فارابی» روی اسکناس‌های کشور قزاقستان درج شده‌است.

لینک کوتاه:
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط میهن نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.پیام های حاوی تهمت وافترا منتشر نخواهد شد

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به میهن نیوز می باشد.