پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۱۴

شنبه

یکشنبه

دوشنبه

سه شنبه

چهار شنبه

پنج شنبه

جمعه

تداوم جریان زاینده رود منوط به تصمیم شورای هماهنگی است

  • چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
  • دسته بندی: محیط زیست
  • کد خبر: ۲۷۹۶۸
  • بازدید :181
  • چاپ
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: تداوم جریان زاینده رود در سال آبی آینده منوط به تصمیم شورای هماهنگی حوضه آبریز این رودخانه است.

به گزارش خبرگزاری میهن نیوز حسن ساسانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: جریان زاینده رود تا اواخر شهریور به منظور کشت تابستانه کشاورزان تداوم خواهد داشت و پس از آن با توجه به آغاز سال آبی جدید (مهر ۹۸ ) تصمیمات جدید بر مبنای شرایط موجود در همان زمان گرفته می‌شود.

وی افزود: ورودی فعلی به سد زاینده رود ۲۲ و خروجی  آن ۸۸ مترمکعب بر ثانیه و میزان آب ذخیره شده در آن ۶۰۷ میلیون مترمکعب است.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان اضافه کرد: سال قبل در این روزها تنها ۱۹۶ میلیون آب در پشت سد ذخیره شده بود و این رقم در متوسط بلند مدت ۸۲۰ میلیون متر مکعب ثبت شده است.

ساسانی میزان بارش‌ها از آغاز سال آبی جاری (مهر ۹۷) تاکنون در سرشاخه‌های زاینده‌رود را ۲ هزار و ۱۴۴ میلی متر اعلام و خاطرنشان کرد: این مقدار در دوره زمانی بلند مدت افزایش داشته، اما به معنای جبران خشکسالی‌های حاکم بر منطقه نیست.

وی اضافه کرد: مقایسه حجم کنونی سد با متوسط بلند مدت (۴۴ ساله) بیانگیر افت مقدار ذخیره شده است، بنابراین کم آبی در منطقه را به عنوان موضوعی جدی به همه ما گوشزد می‌کند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان تاکید کرد: افزایش و کاهش خروجی سد زاینده‌رود با هماهنگی و جلسات مشترک با جهاد کشاورزی و صنف کشاورزان انجام می‌شود تا بتوان بیشترین بهره وری را در مصرف آب داشت.

کشت پاییزه کشاورزان منطقه اصفهان در سال قبل پس از چند نوبت درخواست گروهی کشاورزان و با توجه به خشکی چند ماهه آن، با افزایش دریچه‌های سد زاینده‌رود از روز دوشنبه هشتم بهمن ۹۷ رقم خورد تا حدود  ۲۰ روز آب در بستر این رود جریان داشته باشد.

پس از آن خروجی سد زاینده‌رود بامداد یکشنبه ۲۸ بهمن کاهش یافت تا بخش وسیعی از این رود به ویژه در منطقه کلان‌شهر اصفهان تا نوروز ۹۸ همچون ماه‌های قبل آن با خشکی روبرو شود و قرار شد برای نوبت دوم آبیاری کشت کشاورزان در فروردین امسال دوباره این رودخانه بازگشایی شود.

با توجه به بارش مطلوب پاییز و زمستان سال گذشته، ‎رییس جمهوری ۱۳ اسفند ۹۷ به وزارت نیرو دستور داد تا با در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی در ایام نوروز، آب در زاینده‌رود رها شود و بعد از آن زمان تاکنون آب در این رود جاری بوده است.

زاینده‌رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می‌ریزد.

زمین‌های کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان را تشکیل می‌دهد که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن زیر کشت زراعی و باغی قرار گرفته است.

در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع زمین‌های کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

میزان تولید انواع محصولات زراعی در استان اصفهان با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کاهش سطوح زیر کشت حدود سه میلیون و ۲۵۰ هزار تُن برآورد شد و این در حالی است که بیش از ۱۸۰ هزار نفر در این بخش در استان مشغول به کار هستند.

سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور و تامین کننده آب شرب، کشاورزی و صنعت در منطقه مرکزی ایران، در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱.۴ میلیارد مترمکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان در شهرستان چادگان قرار دارد. 

لینک کوتاه:
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط میهن نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد.پیام های حاوی تهمت وافترا منتشر نخواهد شد

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:

تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به میهن نیوز می باشد.

All Content by Mhan News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 international License