ثبت جهانی، جنگل‌های هیرکانی را نجات می‌دهند؟

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، حفظ و احیای جنگل‌های هیرکانی را نیازمند تامین بودجه دانست و گفت: در محدوده‌های ثبت شده جنگل‌های هیرکانی، هر کاری را باید بر اساس استانداردهای یونسکو انجام دهیم و باید در برابر تخلف‌ها به جهانیان پاسخگو باشیم.

به گزارش خبرگزاری میهن نیوز به نقل از خانه ملت، شمس الله شریعت نژاد در پاسخ به این سوال که آیا ثبت جهانی، جنگل‌های هیرکانی را نجات می‌دهند؟ گفت: متاسفانه ثبت میراث ملی و طبیعی کشور در سازمان جهانی یونسکو تاکنون هیچ دستاوردی به همراه ندشته است، از طرفی در گذشته نیز قرار بود جنگل‌های شمال کشور به عنوان میراث جهانی در  این سازمان ثبت شود، اما یونسکو با این موضوع مخالفت کرد  چرا که نحوه محافظت از جنگلهای هیرکانی دارای ابهام بود و مشخص نبود که آیا ایران می‌تواند براساس استانداردهای جهانی از این مناطق حفاظت کند یا خیر. 

وی ادامه داد: آیا مسئولان کشور قبل از اینکه برای ثبت جهانی جنگل‎‌های هیرکانی اقدامی کنند، برای نگهداری و حفاظت از این مناطق و رعایت استاندارد‌های یونسکو  برنامه‌ریزی کرده‌اند؟ باید از مسئولان مربوطه پرسیده شود که چطور می‌توانید شرایط حفاظت از جنگل‌های هیرکانی با این وسعت را فراهم کنید در حالی که بخشی از اقتصاد کشور وابسته به جنگل‌ها بوده و جمعیت زیادی در آن زندگی می‌کنند که امرار معاش شان وابسته به وجود جنگل‌ها است. 

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که آیا افرادی که به دنبال ثبت جنگل‌های هیرکانی در  یونسکو بودند، برنامه‌ای برای تامین منابع لازم جهت حفظ و احیای جنگل‌ها داشته‌اند؟ افزود: بنده معتقدم قبل از اقدام برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی باید ابعاد مختلف آن را به صورت واقع بینانه کارشناسی و ارزیابی می‌کردیم، چرا که صرفاً ثبت آن در سازمان‌های بین المللی دستاوردی محسوب نمی‌شود.   

حفظ و احیای جنگل‌های هیرکانی نیازمند بودجه است/ نگهبانان جنگل‌های شمال 7 ماه است که حقوق نگرفته‌اند

شریعت‌نژاد با تاکید بر اینکه ما نباید خودمان را به ضوابط و استاندارد‌های سازمان یونسکو متعهد می‌کردیم در حالی که شرایط اجرای تعهداتش برای ما وجود ندارد، اظهار کرد: نگهداری از جنگل‌های هیرکانی نیازمند منابع مالی بسیار زیادی است در حالی که نگهبانان جنگل‌های شمال کشور، بیش از 7 ماه است که حقوق نگرفته‌اند، با این شرایط چطور می‌توانیم از جنگل‌ها حفاظت کنیم؟ ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی مصداق بارز جیب خالی و پز عالی است. آیا قبل از این اقدام، هزینه‌های نگهداری  و احیای جنگل‌ها شمال کشور ارزیابی و بررسی شده است و اینکه سازمان یونسکو برای نگهداری از این جنگل‌ها دقیقا چه کمکی به ما می‌کند.

وی با انتقاد از سازمان حفاظت از محیط زیست، تصریح کرد: متاسفانه سازمان محیط زیستی که باید نگاه فرابخشی به همه موضوعات داشته باشد، صرفاً بخشی عمل می‌کند، از این رو باید از سازمان محیط زیست بپرسیم که آیا با این مقدار منابع مالی که در اختیار دارد می‌تواند به درستی از همان مناطق حفاظت شده تحت پوشش خود مراقبت کند؟ بنابراین زمانی که قادر به انجام تعهدی نیستیم چه الزامی دارد که متعهد شویم و نتوانیم اجرا کنیم؟

نماینده مردم تنکابن در مجلس شورای با تاکید بر اینکه آرزوی همه ما حفاظت و نگهداری از جنگل‌های شمال کشور است، افزود: باید برای نگهداری از جنگل‌ها و منابع طبیعی‌مان، برنامه‌ریزی کنیم، چرا که وظیفه ما نگهداری و مراقب از جنگل‌ها است، اما در شرایط فعلی با مشکلات و محدودیت‌های مالی بسیار زیادی رو برو هستیم.

عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس، یادآور شد: متاسفانه منابع لازم برای نگهداری و احیای جنگل‌های هیرکانی، پیش بینی نشده است، از طرفی باید بدانیم سازمان یونسکو در خصوص نگهداری از جنگل‌ها چه کمکی به کشورمان می‌کند؟ چرا که سازمان‌های بین المللی برای حفظ تنوع زیستی کشورمان نیز هیچ کمک محسوسی نکرده‌اند، از این رو، ما تنها خودمان را نسبت به جهان متعهد کردیم و از این پس در محدوده های ثبت شده جنگل‌های هیرکانی، هر کاری را باید بر اساس شاخص‌های معیار یونسکو انجام دهیم و همچنین باید در برابر تخلف‌ها، عدم رعایت استاندار‌دها به جهانیان پاسخگو باشیم.

ارسال دیدگاه

پیام شما با موفقیت ثبت گردید.باتشکر
فیلد نام و توضیحات اجباری می باشد
ارسال پاسخ به:
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
توضیحات